Etikete göre gösterilenler tüp bebek tedavisi aşamaları

Perşembe, 02 Ağustos 2018 20:36

Tüp Bebek Tedavisi

IVF tedavi sürecini başlatmak heyecan verici ve sinir bozucu bir deneyim olabilir. Genellikle, diğer doğurganlık tedavileri başarısız olduktan sonra IVF takip edilir. Aylarca ya da daha büyük olasılıkla yıllarca düşünmeye çalışmış olabilirsiniz.

Ama bu her zaman böyle değildir. Bazen, IVF denenen ilk tedavidir. Örneğin; eğer aşağıdakiler söz konusu ise IVF ilk seçenek olabilir.

Bir yumurta donörü kullanılıyor

Vekil gerekli

Ciddi erkek infertilite vakalarında

Bir kadının fallop tüpleri bloke edilirse

Önceden dondurulmuş yumurta kullanılıyorsa
tüp bebek 1

Yine de, bu durumlarda bile, hamilelik birkaç doğurganlık testi yaptıktan yıllar sonra gelebilir.

Sadece ultrason programına bakmak, kan çalışması ve enjeksiyonlar sizi manevi olarak yıpratabilir. Ayrıca malî yönden de yıpratıcı bir süreç olabilir. Ancak, bir sonraki adımda ne kadar çok şey anlarsanız, o kadar çok kontrol altında hissedersiniz. Her klinisyenin protokolü biraz farklı olacak ve tedaviler bir çiftin bireysel ihtiyaçları için ayarlanacaktır.
tüp bebe

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Temel Bilgiler

IVF in vitro fertilizasyon tüp bebek tedavisi anlamına gelir. İn vitro “laboratuarda” anlamına gelir ve gübreleme anlayışı ifade eder. Genellikle, IVF çok sayıda yumurta (bir transvajinal ultrason kılavuzluğunda iğne ile alınır) ve özel olarak yıkanmış sperm hücreleri (mastürbasyon yoluyla alınır) ile bir petri içine yerleştirmeyi içerir. Her şey iyi giderse, alınan bazı yumurtalar tarafından döllenmiş olacaktır. Sperm hücreleri ve embriyolar haline gelir. Bu sağlıklı embriyolardan bir veya iki tanesi rahminize aktarılacaktır. Bazı durumlarda, sperm hücreleri fertilizasyon süreci ile ekstra yardıma ihtiyaç duyar. ICSI veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu kullanılabilir; bu, tek bir sperm hücresinin bir yumurtaya enjekte edilmesini içeren yardımcı üreme teknolojisidir. Bu, ciddi erkek infertilitesi, daha önce dondurularak saklanan yumurtalarda veya geçmiş IVF sikluslarının fertilizasyon aşamasında başarı elde edemediği durumlarda yapılabilir. Fakat yumurtalar alınmadan önce yumurtalıklar uyarılmalıdır. Doğurganlık ilaçlarının yardımı olmadan, vücudunuz genellikle her ay sadece bir (veya belki iki) yumurtayı olgunlaştıracaktır. Geleneksel IVF için çok fazla yumurtaya ihtiyacınız var. Enjekte edilebilir doğurganlık ilaçları, yumurtalıkları almak için bir düzine veya daha fazla yumurtayı olgunlaştırmak için kullanılır.

Kategori TÜP BEBEK
Salı, 24 Temmuz 2018 19:36

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

In vitro fertilizasyon (IVF), yani tüp bebek tedavisi üreme sorunlarını veya genetik problemleri tedavi etmek ve bir çocuk kavramına yardımcı olmak için kullanılan karmaşık bir prosedür dizisidir. Olgun yumurtalar yumurtalıklarınızdan IVF sırasında toplanır ve bir laboratuvarda sperm ile döllenir. Döllenmiş yumurta (embriyo) veya yumurta daha sonra uterusa yerleştirilir. Bir IVF döngüsü yaklaşık iki hafta sürer. IVF, yardımcı üreme teknolojisinin en etkili şeklidir. Prosedür kendi yumurtaları ve eşinizin spermini kullanarak yapılabilir. Veya IVF, bilinen veya isimsiz bir vericiden yumurta, sperm veya embriyo içerebilir. Bazı durumlarda gestasyonel bir taşıyıcı - rahim içine yerleştirilen bir embriyo olan bir kadın - kullanılabilir. Tüp bebek tedavisi ile sağlıklı bir bebek sahibi olmak şansınız, yaşınız ve infertilite nedeniniz gibi birçok faktöre bağlıdır. Ek olarak, IVF zaman alıcı ve pahalı olabilir. Eğer rahminizde birden fazla embriyo implante edilirse, IVF çoklu fetüslere (çoğul gebelik) sahip bir gebelikle sonuçlanabilir.
tüp bebek tedavisi 1

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Tedavi sırasında kendi yumurtalarınızı kullanıyorsanız, adet döneminizin başlangıcında, normal olarak her ay gelişen tek yumurtadan ziyade, yumurtalarınızı birden fazla yumurta üretmeye teşvik etmek için sentetik hormonlarla tedaviye başlayacaksınız. Birden fazla yumurtaya ihtiyaç vardır çünkü bazı yumurtalar dölleme sonrasında normal olarak dölleyemez veya gelişemez.
tüp bebek tedavisi 3

Yumurta Alımı İçin Ne Kadar Süre Gerekli?

Tipik olarak, yumurtalarınız alınmaya hazır hale gelmeden önce bir ila iki haftalık yumurtalık uyarımına ihtiyacınız olacaktır. Yumurtaların ne zaman toplanacağını belirlemek için vajinal ultrason uygulanır, yumurtaların olgun olduğu sıvı dolu yumurtalık keseleri incelenir. Ayrıca Ovaryan stimülasyon ilaçlarına cevabınızı ölçmek için kan testleri uygulanır. Östrojen seviyeleri tipik olarak folikül geliştikçe ve progesteron seviyeleri ovulasyondan sonraya kadar düşük kalır. Yumurta alımı, doktorunuzun ofisinde veya son enjeksiyondan 34 ila 36 saat sonra ve yumurtlamadan önce bir klinikte yapılabilir. Eğer eşinizin spermini kullanıyorsanız, doktorunuzun ofisinde bir semen numunesi ya da yumurta alımı sabahı mastürbasyon yoluyla bir klinik sunacaktır. Embriyo transferi doktorunuzun ofisinde veya bir klinikte yapılır ve genellikle yumurta alımından iki ila altı gün sonra gerçekleşir.

Kategori TÜP BEBEK