Tüp Bebek Tedavisi

IVF tedavi sürecini başlatmak heyecan verici ve sinir bozucu bir deneyim olabilir. Genellikle, diğer doğurganlık tedavileri başarısız olduktan sonra IVF takip edilir. Aylarca ya da daha büyük olasılıkla yıllarca düşünmeye çalışmış olabilirsiniz.

Ama bu her zaman böyle değildir. Bazen, IVF denenen ilk tedavidir. Örneğin; eğer aşağıdakiler söz konusu ise IVF ilk seçenek olabilir.

Bir yumurta donörü kullanılıyor

Vekil gerekli

Ciddi erkek infertilite vakalarında

Bir kadının fallop tüpleri bloke edilirse

Önceden dondurulmuş yumurta kullanılıyorsa
tüp bebek 1

Yine de, bu durumlarda bile, hamilelik birkaç doğurganlık testi yaptıktan yıllar sonra gelebilir.

Sadece ultrason programına bakmak, kan çalışması ve enjeksiyonlar sizi manevi olarak yıpratabilir. Ayrıca malî yönden de yıpratıcı bir süreç olabilir. Ancak, bir sonraki adımda ne kadar çok şey anlarsanız, o kadar çok kontrol altında hissedersiniz. Her klinisyenin protokolü biraz farklı olacak ve tedaviler bir çiftin bireysel ihtiyaçları için ayarlanacaktır.
tüp bebe

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Temel Bilgiler

IVF in vitro fertilizasyon tüp bebek tedavisi anlamına gelir. İn vitro “laboratuarda” anlamına gelir ve gübreleme anlayışı ifade eder. Genellikle, IVF çok sayıda yumurta (bir transvajinal ultrason kılavuzluğunda iğne ile alınır) ve özel olarak yıkanmış sperm hücreleri (mastürbasyon yoluyla alınır) ile bir petri içine yerleştirmeyi içerir. Her şey iyi giderse, alınan bazı yumurtalar tarafından döllenmiş olacaktır. Sperm hücreleri ve embriyolar haline gelir. Bu sağlıklı embriyolardan bir veya iki tanesi rahminize aktarılacaktır. Bazı durumlarda, sperm hücreleri fertilizasyon süreci ile ekstra yardıma ihtiyaç duyar. ICSI veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu kullanılabilir; bu, tek bir sperm hücresinin bir yumurtaya enjekte edilmesini içeren yardımcı üreme teknolojisidir. Bu, ciddi erkek infertilitesi, daha önce dondurularak saklanan yumurtalarda veya geçmiş IVF sikluslarının fertilizasyon aşamasında başarı elde edemediği durumlarda yapılabilir. Fakat yumurtalar alınmadan önce yumurtalıklar uyarılmalıdır. Doğurganlık ilaçlarının yardımı olmadan, vücudunuz genellikle her ay sadece bir (veya belki iki) yumurtayı olgunlaştıracaktır. Geleneksel IVF için çok fazla yumurtaya ihtiyacınız var. Enjekte edilebilir doğurganlık ilaçları, yumurtalıkları almak için bir düzine veya daha fazla yumurtayı olgunlaştırmak için kullanılır.