Etikete göre gösterilenler tüp bebek sahibi olmak için kadının değerlendirilmesi

Perşembe, 26 Temmuz 2018 20:15

Bursa’da Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi almaya karar verdiyseniz ve Bursa’da tüp bebek konusunda uzman bir kadroya ihtiyaç duyuyorsanız öncelikli olarak tüp bebekte başarı oranları ve tüp bebek riskleri hakkında bilgi toplamaya çalışıyor olabilirsiniz. Aklınızdaki tüm bu soruları cevaplayacak bilgiler aşağıda verilmiştir.

IVF Başarı Oranları

IVF oldukça başarılı. Yaklaşık 156.000 kadının çalışmasına göre, ilk döngü için ortalama canlı doğum oranı yüzde 29,5'di. Bu sağlıklı doğurganlığı olan çiftlerde doğal döngü için başarı oranları ile karşılaştırılabilir. Başarı için en iyi şansınız tekrarlanan tedavi döngülerinden gelebilir. Aynı çalışma, altı IVF döngüsünden sonra kümülatif canlı doğum oranının yüzde 65,3 olduğunu buldu. Bu altı döngü genellikle iki yıl boyunca gerçekleşti. Yaşınız, infertilite nedeniniz gibi, başarınızda önemli bir rol oynar. Bir yumurta donörü kullanmak da başarınızı etkileyecektir. Tedaviye başlamadan önce kişisel başarılarınızı doktorunuzla başarıya ulaştırdığınızdan emin olun. Doktorunuz, tedavinin sizin için işe yarayıp yaramayacağını size söyleyemese de, sizinki gibi, kendiniz gibi diğer hastalarla ilgili olarak da sizin şansınız hakkında bir fikre sahip olmalıdır.
tüp bebek 1

IVF Maliyetleri

IVF pahalıdır. Ayrıca sıklıkla sigorta kapsamında değildir ve tedaviye ihtiyacı olan pek çok kişiye erişimi engeller. IVF tedavisi için daha az ödeme yapmanın veya mali yardım almanın yolları vardır ve tedaviyi yapıp yapamayacağınıza karar vermeden önce tüm seçeneklerinizi gözden geçirmelisiniz.
tüp bebek 3

Tüp Bebek Riskleri

IVF genellikle güvenlidir, ancak herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, riskler vardır. Başlamadan önce doktorunuz her prosedürün olası yan etkilerini ve risklerini açıklamalıdır. IVF tedavisi gören kadınların yüzde 10'unda yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) ortaya çıkar. Çoğu kadın için, semptomlar hafif olacak ve kolayca iyileşecekler. Küçük bir yüzdelik için, OHSS daha ciddi olabilir ve hastaneye yatış gerektirebilir. Yumurta alımından geçen kadınların yüzde 1'inden azı OHSS nedeniyle kan pıhtıları veya böbrek yetmezliği yaşayacaktır. Yumurta alımı işlem sırasında veya sonrasında kramp ve rahatsızlığa neden olabilir. Nadir komplikasyonlar arasında mesanenin, bağırsak ya da kan damarlarının kazara delinmesi, pelvik enfeksiyon veya yumurtalık veya pelvik damarlardan kanama görülebilir.

Kategori TÜP BEBEK
Pazartesi, 09 Temmuz 2018 16:34

Tüp Bebek

IVF veya in vitro fertilizasyon, yumurtaların bir laboratuarda sperm ile döllendiği bir prosedürdür. IVF sonrası oluşturulan embriyolar, normalde birer birer dişi eşinin rahmine implant etmek ve gelişmek üzere aktarılır. IVF tedavisi hastanın kendi yumurtaları ve spermleri veya donör yumurtaları ve / veya verici sperm kullanımı ile gerçekleştirilebilir.

IVF Nasıl Çalışır?

Tüm IVF tedavileri, yumurtalıktaki birkaç folikülün gelişimini uyarmak için hormon tedavisi ile başlar. Daha sonra bu yumurtalar toplanır, bunlar daha sonra birkaç embriyo oluşturmak için döllendirilir. Bir inkübatörde iki ila beş gün sonra, bu embriyoların biri veya bazen ikisi implantasyonun meydana geldiği vajinadan uterusa aktarılır ve gebelik başlar.
tüp bebek 1

Tüp Bebek Ve Hamilelik

Embriyo transferini takiben, tedavinizin başarılı olup olmadığını öğrenmek için 12 ila 14 gün arasında beklemeniz gerekecektir. Çoğu kadın ve çift için bu iki hafta beklemek, tedavinin işe yarayıp yaramadığına dair endişeyle dolu son derece zor bir zaman olabilir. Genellikle çoğu tüp bebek kliniği, klinikte tedavi boyunca danışmanlık ve destek sağlar ve hastalara benzer bir durumda başkalarıyla tanışmaları için aylık destek grubu çalıştırır. Hamilelik testiniz pozitif ise, erken gebelik taraması yapmak için klinikle iletişime geçmelisiniz. Maalesef tedaviniz başarısız olursa, döngünüzü ve almak istediğiniz diğer adımları tartışmanız için bir inceleme danışmanlığı düzenlenecektir. Bu süre boyunca ihtiyacınız olduğunda danışmanlık ve destek sağlanacaktır.
tüp bebek 1

Tüp Bebek İle İlgili Tedaviler Ve Paketler

IVF Lite, standart IVF'ye göre daha basit bir tedavi programı, daha düşük bir ilaç dozu ve birden fazla hamilelikten daha az risk ve aşırı uyarım anlamına gelir. Çalışmalar, hafif bir yaklaşımla tedavi sürelerinin daha kısa, ilaç dozlarının daha düşük ve daha az hastanın tedaviyi bıraktığını göstermiştir. Ve psikolojik olarak - stres seviyeleri de test edildiğinden - hastalar tedavi programı ile daha mutlu görünüyorlar. Ayrıca zaman aralıklı görüntüleme ile embriyo değerlendirmesi ile embriyo gelişiminin her 10 dakikada bir çekilmiş bir fotoğraf ile ilerlemesini gösteren yeni bir teknik yardımı ile yardımcı olunabilir.

Kategori TÜP BEBEK

Birçok çift normal yollar ile çocuk sahibi olamıyor. Bu çiftlerin en büyük korkularından biri ise muayene olup, sonrasında alacağı cevaplar oluyor. Korkulmaması gerektiğini ve bu durumda muayene olarak çocuk sahibi olma yollarına başvurmalarını öneririm. Elbette günümüzde bebek sahibi olmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunların başında tüp bebek tedavisi geliyor. Birçok çift tüp bebek yolu ile bebek sahibi oluyor. Peki, tüp bebek tedavisi için hangi uygulamalar ile karşılaşacağız.

İlk olarak kadının ve erkeğin hormonlarının değerlendirilmesi gerekiyor. Bu yazımızda sizinle tüp bebek sahibi olmak için kadının değerlendirilmesi konusunu işleyeceğiz.

İlk Muayene

Kadının bebek doğurup doğuramayacağını anlamak için ilk önce muayene olması gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanır genel muayene, üreme organlarının kontrolü, laboratuvar testleri, tanısal endoskopi yapılarak değerlendirilmesi gerekir. Bursa’da tüp bebek tedavisi bu sonuçlara göre değerlendirilmektedir. En önemlisi de anne adayının hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak bu test ve tedavilere hazır olması gerekir.
tüp bebek ilk muayene

Muayenelere Doğru Yanıtlar Vermek

Muayene esnasında size sorulan sorulara doğru ve net cevaplar vermeniz beklenir. Bu sorulara örnek olarak şunları verebiliriz.

 • Adet döneminin düzenliliği
 • Korunma olmadan yaşanan ilişki süresi (İnfertilite dönemi)
 • Daha önceden geçirilen üreme sağlığını olumsuz etkileyecek hastalıklar. Enfeksiyon ve viral hastalıklar buna dahil.
 • Şeker, böbrek ve tiroid hastalıkları olup olmaması ve ilaç kullanımı
 • Tanısal hastalığın veya operatif işlemler geçirmiş iseniz neler?
 • Ailede kısır olan veya kalıtsal rahatsızlığı olan var mı?
 • Önceden geçirilmiş gebelik veya düşük olup olmadığı.
 • Daha önce tüp bebek tedavisi geçirip geçirmediği?
 • Sigara, alkol kullanımı var mı?
 • Çalışma koşulları, beslenme stili gibi.
tüp bebek

Size özel uygulanacak olan tedavi için bir planlama düzenlenecektir. Rutin şekilde bu testler takip edilecek ve gebelik takibi başlanacaktır. Aşağıdaki testler sizin hangi tür tadavi göreceğinizi tespit etmek adına yapılır.

 • FSH (Follicle Stimulating)
 • LH (Luteinizing Hormone)
 • E2 (Estradiol)
 • Prolaktin
 • TSH (Throid Stimulation Hormone) ve Serbest T3/T4
 • Serolojik testler Hbs, Anti-HBs, vss.
 • Kan grubu ve Kan sayımı
 • Periferik karyotip analizi
 • Trombofili testleri
 • Histeroskopi (H/S)
 • Laparoskopi (L/S)
 • Histerosalpingografi (HSG)
Kategori TÜP BEBEK