Adet Düzensizliği Nedenleri?

Adet düzensizliğini tanımlayacak olursak her ay yaşanılan belirli döngünün bozulması ve zamanlı zamansız adet kanamalarının gecikmesi olarak tabir edebiliriz. Adet dönemin fazla ya da iki dönem arasında gerçekleşen kanamalar gerçekleşir ise doktora gidilmesi gerekir.

Adet kanaması üreme gerçekleşmesinde önemli rol oynar. Hormonal değişimlerin veya hormonların bozulması sonucunda adet kanamaları gecikebilir, gerçekleşmeyebilir, hatta sık görülmeye başlanabilir.

Genel olarak adet kanamasının ilk gününde mensturel siklus’un başlangıcı olarak adlandırılır. Sağlıklı bir insanda bu dönem 28 gün sürer. Normal adet kanamasının gerçekleşmesi 4 faktörden oluşur;
adet düzensizliği 1

  • Hipotalamus
  • Yumurtalık
  • Rahim
  • Hipofiz

Bu faktörlerde oluşan herhangi bir olumsuz etken adet düzensizliği nedenlerini ortaya çıkarır.

Özellikle de çocuk sahibi olamayan anne adaylarının hormonları kontrol edilerek tüp bebek tedavisi başlanır.

Adet Gecikmesinin Sebepleri Neler?

Kadınlarda ilk adet başlangıcından menopoz dönemine kadar gerçekleşen sürece doğurganlık süreci denir. Bu dönemde korunmasız aktif cinsel hayatı bulunan her bayan çocuk sahibi olabilir. Tabi, istisnalar durumunda ki bebek sahibi olmak isteyenler Bursa’da tüp bebek merkezine başvurmaktadır. Kontroller gerçekleştirilip uygun görülen annelere tüp bebek tedavisi başlanır.
adet düzensizliği 3

Gecikmenin diğer nedenler dönem içerisinde stresli zaman geçirmesi, ilaç kullanımı, siklus döneminde yumurtlamanın gerçekleşmemesi, mekânsal veya mevsimsel değişimlerden kaynaklanır. Yıl içerisinde 2-3 gecikme normal olarak algılanır. Fakat daha fazla adet gecikmeleri var ise jinokolog desteği almanız gerekir. Kadın doğum hapları da adet düzensizliğine neden olmaktadır.

Adet Düzensizliği Tüp Bebek Tedavisini Etkiler Mi?

Adet kanamaları normalde 9 ile 15 yaş arasında başlar. Menopoz dönemi ise 45 ile 60 yaş arasında gerçekleşmektedir. Bu dönemde sağlıklı bir bayan her ay düzenli döngü içinde adet kanaması gerçekleşir.

Vajina, rahim ağzı ve yumurtalık kontrolleri değerlendirilir. Ultrasonografi ile pelvik-alt bölümde kitle olup olmadığı değerlendirilir. Ve 40 yaş üstü menopoz belirtilerine rastlanmamış ise tüp bebek tedavisine başlanır. Eğer adet düzensizliği yukarıda ki kontroller sonrasında değerlendirmelerde sorun yok ise neden tedavi edilir. Bazı durumlarda küçük operasyonlar gerçekleştirmek zorunda kalınır. Aksi durumda ilaç tedavisi ile yumurtlama düzenli hale getirilir.

Tüp bebek tedavisi yapılarak gebelik takibi göz önünde tutulur.