Etikete göre gösterilenler tüp bebek tedavisi

Cuma, 03 Ağustos 2018 16:29

Başarısız Tüp Bebek Denemeleri

Aile temellerini tamamlayan şeylerden biri de bebek oluyor. Her ebeveyn belirli bir süreç sonra anne-baba olmak ister. Fakat bazen şansımız iyi gitmeyebilir. Belirli sebeplerden dolayı normal yollardan bebek sahibi olmanız mümkün olmaz. Böyle bir durumda ilk yapmamız gereken uzman desteği almak. Özellikle de gebelik tedavisi için doktora gitmeliyiz. Burada hem anneye hem de babaya belirli testler yapılır. Bebek sahibi olamama durumunun kaynakları araştırılır. Kısırlık tespiti yapılmış veya normal yolla bebek sahibi olamama tespit edilmiş ise tüp bebek tedavisi için başlangıç yapmak gerekir.
tüp bebek tedavisi1

Tüp Bebek Tedavisine Başlangıç

Tüp bebek tedavisine başlarken bazı prosedürler gerekir. Bunun sonrasında tüp bebek tedavisine başlanır. Tüp bebek tedavisi hem yorucu hem de psikolojik olarak pozitif düşünceye sahip olmamız gereken bir süreçtir. Yorucu geçen bu dönemde doktorun dediklerini harfiyen yerine getirmek gerekir. Bursa’da tüp bebek tedavisi görmek isteyenler en uzman ekipler ile çalışıyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuz Sonuç

Tüp bebek tedavisi her zaman olumlu yanıtlar vermeyebilir. Tabi ki ilk denemede hemen pes etmemek gerekir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yorucu geçen bu süreçte pes etmemek, her zaman ümitleri korumak gerekir.

Bazı durumlarda hemen sonuç alınabileceği gibi bazen de bebek bekleyişi uzun sürebilir. Doktorunuz muhtemelen yeni bir tarih verecek ve tekrar denemeler gerçekleşecektir.
tüp bebek tedavisi2

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuz Sonuç Araştırması

İlk denemeler genel olarak olumsuz sonuç olarak ortaya çıkabilir. Bu durum değerlendirilerek bir daha ki sefere daha hazırlıklı bir tüp bebek tedavisine başlanır. Embriyonun çatlamaması veya dış kabuğun kalın olması durumunda genel olarak tutmamasını doğal görür. Diğer bir yandan ise rahim içi bozuklukları, kadının tüplerinde bulunan tıkanıklıklar, iltihap gibi durumlardan da kaynaklanır. Böyle durumlarda ilk olarak tedavi yapılır. Sonrasında tekrar tüp bebek tedavisi denemelerine devam edilir.

Bu süreç içinde en önemli durum sizin her daim umudunuz olması. Sizin durumunuz tedavi sürecini de etkileyecektir. Sizde tüp bebek tedavisi olmak için uzman tüp bebek merkezlerinde bebek bekleyişiniz için hazırlanabilirsiniz.

Kategori TÜP BEBEK
Perşembe, 02 Ağustos 2018 20:36

Tüp Bebek Tedavisi

IVF tedavi sürecini başlatmak heyecan verici ve sinir bozucu bir deneyim olabilir. Genellikle, diğer doğurganlık tedavileri başarısız olduktan sonra IVF takip edilir. Aylarca ya da daha büyük olasılıkla yıllarca düşünmeye çalışmış olabilirsiniz.

Ama bu her zaman böyle değildir. Bazen, IVF denenen ilk tedavidir. Örneğin; eğer aşağıdakiler söz konusu ise IVF ilk seçenek olabilir.

Bir yumurta donörü kullanılıyor

Vekil gerekli

Ciddi erkek infertilite vakalarında

Bir kadının fallop tüpleri bloke edilirse

Önceden dondurulmuş yumurta kullanılıyorsa
tüp bebek 1

Yine de, bu durumlarda bile, hamilelik birkaç doğurganlık testi yaptıktan yıllar sonra gelebilir.

Sadece ultrason programına bakmak, kan çalışması ve enjeksiyonlar sizi manevi olarak yıpratabilir. Ayrıca malî yönden de yıpratıcı bir süreç olabilir. Ancak, bir sonraki adımda ne kadar çok şey anlarsanız, o kadar çok kontrol altında hissedersiniz. Her klinisyenin protokolü biraz farklı olacak ve tedaviler bir çiftin bireysel ihtiyaçları için ayarlanacaktır.
tüp bebe

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Temel Bilgiler

IVF in vitro fertilizasyon tüp bebek tedavisi anlamına gelir. İn vitro “laboratuarda” anlamına gelir ve gübreleme anlayışı ifade eder. Genellikle, IVF çok sayıda yumurta (bir transvajinal ultrason kılavuzluğunda iğne ile alınır) ve özel olarak yıkanmış sperm hücreleri (mastürbasyon yoluyla alınır) ile bir petri içine yerleştirmeyi içerir. Her şey iyi giderse, alınan bazı yumurtalar tarafından döllenmiş olacaktır. Sperm hücreleri ve embriyolar haline gelir. Bu sağlıklı embriyolardan bir veya iki tanesi rahminize aktarılacaktır. Bazı durumlarda, sperm hücreleri fertilizasyon süreci ile ekstra yardıma ihtiyaç duyar. ICSI veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu kullanılabilir; bu, tek bir sperm hücresinin bir yumurtaya enjekte edilmesini içeren yardımcı üreme teknolojisidir. Bu, ciddi erkek infertilitesi, daha önce dondurularak saklanan yumurtalarda veya geçmiş IVF sikluslarının fertilizasyon aşamasında başarı elde edemediği durumlarda yapılabilir. Fakat yumurtalar alınmadan önce yumurtalıklar uyarılmalıdır. Doğurganlık ilaçlarının yardımı olmadan, vücudunuz genellikle her ay sadece bir (veya belki iki) yumurtayı olgunlaştıracaktır. Geleneksel IVF için çok fazla yumurtaya ihtiyacınız var. Enjekte edilebilir doğurganlık ilaçları, yumurtalıkları almak için bir düzine veya daha fazla yumurtayı olgunlaştırmak için kullanılır.

Kategori TÜP BEBEK
Perşembe, 26 Temmuz 2018 20:15

Bursa’da Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi almaya karar verdiyseniz ve Bursa’da tüp bebek konusunda uzman bir kadroya ihtiyaç duyuyorsanız öncelikli olarak tüp bebekte başarı oranları ve tüp bebek riskleri hakkında bilgi toplamaya çalışıyor olabilirsiniz. Aklınızdaki tüm bu soruları cevaplayacak bilgiler aşağıda verilmiştir.

IVF Başarı Oranları

IVF oldukça başarılı. Yaklaşık 156.000 kadının çalışmasına göre, ilk döngü için ortalama canlı doğum oranı yüzde 29,5'di. Bu sağlıklı doğurganlığı olan çiftlerde doğal döngü için başarı oranları ile karşılaştırılabilir. Başarı için en iyi şansınız tekrarlanan tedavi döngülerinden gelebilir. Aynı çalışma, altı IVF döngüsünden sonra kümülatif canlı doğum oranının yüzde 65,3 olduğunu buldu. Bu altı döngü genellikle iki yıl boyunca gerçekleşti. Yaşınız, infertilite nedeniniz gibi, başarınızda önemli bir rol oynar. Bir yumurta donörü kullanmak da başarınızı etkileyecektir. Tedaviye başlamadan önce kişisel başarılarınızı doktorunuzla başarıya ulaştırdığınızdan emin olun. Doktorunuz, tedavinin sizin için işe yarayıp yaramayacağını size söyleyemese de, sizinki gibi, kendiniz gibi diğer hastalarla ilgili olarak da sizin şansınız hakkında bir fikre sahip olmalıdır.
tüp bebek 1

IVF Maliyetleri

IVF pahalıdır. Ayrıca sıklıkla sigorta kapsamında değildir ve tedaviye ihtiyacı olan pek çok kişiye erişimi engeller. IVF tedavisi için daha az ödeme yapmanın veya mali yardım almanın yolları vardır ve tedaviyi yapıp yapamayacağınıza karar vermeden önce tüm seçeneklerinizi gözden geçirmelisiniz.
tüp bebek 3

Tüp Bebek Riskleri

IVF genellikle güvenlidir, ancak herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, riskler vardır. Başlamadan önce doktorunuz her prosedürün olası yan etkilerini ve risklerini açıklamalıdır. IVF tedavisi gören kadınların yüzde 10'unda yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) ortaya çıkar. Çoğu kadın için, semptomlar hafif olacak ve kolayca iyileşecekler. Küçük bir yüzdelik için, OHSS daha ciddi olabilir ve hastaneye yatış gerektirebilir. Yumurta alımından geçen kadınların yüzde 1'inden azı OHSS nedeniyle kan pıhtıları veya böbrek yetmezliği yaşayacaktır. Yumurta alımı işlem sırasında veya sonrasında kramp ve rahatsızlığa neden olabilir. Nadir komplikasyonlar arasında mesanenin, bağırsak ya da kan damarlarının kazara delinmesi, pelvik enfeksiyon veya yumurtalık veya pelvik damarlardan kanama görülebilir.

Kategori TÜP BEBEK
Salı, 24 Temmuz 2018 19:36

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

In vitro fertilizasyon (IVF), yani tüp bebek tedavisi üreme sorunlarını veya genetik problemleri tedavi etmek ve bir çocuk kavramına yardımcı olmak için kullanılan karmaşık bir prosedür dizisidir. Olgun yumurtalar yumurtalıklarınızdan IVF sırasında toplanır ve bir laboratuvarda sperm ile döllenir. Döllenmiş yumurta (embriyo) veya yumurta daha sonra uterusa yerleştirilir. Bir IVF döngüsü yaklaşık iki hafta sürer. IVF, yardımcı üreme teknolojisinin en etkili şeklidir. Prosedür kendi yumurtaları ve eşinizin spermini kullanarak yapılabilir. Veya IVF, bilinen veya isimsiz bir vericiden yumurta, sperm veya embriyo içerebilir. Bazı durumlarda gestasyonel bir taşıyıcı - rahim içine yerleştirilen bir embriyo olan bir kadın - kullanılabilir. Tüp bebek tedavisi ile sağlıklı bir bebek sahibi olmak şansınız, yaşınız ve infertilite nedeniniz gibi birçok faktöre bağlıdır. Ek olarak, IVF zaman alıcı ve pahalı olabilir. Eğer rahminizde birden fazla embriyo implante edilirse, IVF çoklu fetüslere (çoğul gebelik) sahip bir gebelikle sonuçlanabilir.
tüp bebek tedavisi 1

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Tedavi sırasında kendi yumurtalarınızı kullanıyorsanız, adet döneminizin başlangıcında, normal olarak her ay gelişen tek yumurtadan ziyade, yumurtalarınızı birden fazla yumurta üretmeye teşvik etmek için sentetik hormonlarla tedaviye başlayacaksınız. Birden fazla yumurtaya ihtiyaç vardır çünkü bazı yumurtalar dölleme sonrasında normal olarak dölleyemez veya gelişemez.
tüp bebek tedavisi 3

Yumurta Alımı İçin Ne Kadar Süre Gerekli?

Tipik olarak, yumurtalarınız alınmaya hazır hale gelmeden önce bir ila iki haftalık yumurtalık uyarımına ihtiyacınız olacaktır. Yumurtaların ne zaman toplanacağını belirlemek için vajinal ultrason uygulanır, yumurtaların olgun olduğu sıvı dolu yumurtalık keseleri incelenir. Ayrıca Ovaryan stimülasyon ilaçlarına cevabınızı ölçmek için kan testleri uygulanır. Östrojen seviyeleri tipik olarak folikül geliştikçe ve progesteron seviyeleri ovulasyondan sonraya kadar düşük kalır. Yumurta alımı, doktorunuzun ofisinde veya son enjeksiyondan 34 ila 36 saat sonra ve yumurtlamadan önce bir klinikte yapılabilir. Eğer eşinizin spermini kullanıyorsanız, doktorunuzun ofisinde bir semen numunesi ya da yumurta alımı sabahı mastürbasyon yoluyla bir klinik sunacaktır. Embriyo transferi doktorunuzun ofisinde veya bir klinikte yapılır ve genellikle yumurta alımından iki ila altı gün sonra gerçekleşir.

Kategori TÜP BEBEK
Çarşamba, 18 Temmuz 2018 16:08

Bursa’da Tüp Bebek Tedavisi

Kısırlık problemi yaşıyorsanız ve Bursa’da tüp bebek tedavisi uygulayan merkezler arayışındaysanız, öncelikle tüp bebek hakkında bilmeniz gerekenlere mutlaka göz atmalısınız. Uygulanacak tedavinin nasıl bir prosedür olduğunu anlamaya çalışmak eşiniz ve sizin için daha başarılı ve bilinçli bir süreç geçirmenize yardımcı olacaktır.

IVF Posedürü Aşamaları Nelerdir?

Bir IVF prosedüründe neler olduğunu açıklamak için süreci beş aşamaya ayırdık:

  1. 1. Aşama:

Yumurtalıklar yumurta üretmek için ilaç tedavisi ile uyarılır. Bu dönemde, yumurta üreten foliküllerin gelişimini kontrol etmek için bir dizi izleme taraması için kliniğe katılacaksınız. Foliküller doğru boyuta ulaştıktan sonra, yumurtalarınızı toplama için hazırlamanız için size bir enjeksiyon verilecektir.
bursada tüp bebek 3

  1. 2. Aşama:

Yumurta toplama gününde, işlem için hazırlık aşamasında küçük bir miktar sedasyon verilecektir. Bir tarama probuna bağlı ince bir iğne, yumurtalarınızı toplamak için her bir yumurtalık içine vajinanızdan geçirilecektir. Aynı gün, erkek partneriniz semen numunesi üretmeye ihtiyaç duyacak veya donör spermi kullanıyorsanız, bu durum kullanıma hazır olarak çözülecektir.

Aşama 3:

Yumurtalar toplandıktan sonra, gübrelemenin gerçekleşmesi için sperm ile bir tabağa konulur. Eğer bir erkek faktörü sorunu varsa veya gün içinde sperm kalitesi düşükse, embriyolog size spermin döllenmeye yardım etmek için doğrudan yumurtaya enjekte edildiği ICSI kullanmanızı önerebilir.
bursada tüp bebek 2

Aşama 4:

Yumurta toplamadan sonraki gün, bir embriyolog sizi yumurtalarınızın döllenmesini ve kaç tane embriyonuz olduğunu tartışmak için arayacaktır. Çoğu durumda embriyolar, blastosist aşamasına ulaşana kadar yumurta toplama işleminden beş ila altı gün sonra laboratuarda kültürlenir. Embriyo transferi gerçekleşeceği zaman embriyolog size tavsiyede bulunur. Bazı durumlarda tüm embriyolar Daha sonraki bir döngüde aktarım için dondurulmalıdır.

Aşama 5:

Embriyo transferi blastosist aşamasına ulaştığında, embriyo transferi normal olarak yumurta toplama işleminden beş ila altı gün sonra gerçekleşir. Günümüzde, çoğu kadın çoklu gebelik riskinden kaçınmak için sadece bir embriyo transfer edecektir. Embriyo transferi, spekulumun vajina içine yerleştirildiği (smear testine benzer) basit bir prosedürdür ve embriyo tutan bir kateter rahime yerleştirilecektir. Tüm bu süreçlerden sonra gebelik beklenir.

Kategori TÜP BEBEK
Pazar, 15 Temmuz 2018 15:04

Adet Düzensizliği Nedenleri?

Adet düzensizliğini tanımlayacak olursak her ay yaşanılan belirli döngünün bozulması ve zamanlı zamansız adet kanamalarının gecikmesi olarak tabir edebiliriz. Adet dönemin fazla ya da iki dönem arasında gerçekleşen kanamalar gerçekleşir ise doktora gidilmesi gerekir.

Adet kanaması üreme gerçekleşmesinde önemli rol oynar. Hormonal değişimlerin veya hormonların bozulması sonucunda adet kanamaları gecikebilir, gerçekleşmeyebilir, hatta sık görülmeye başlanabilir.

Genel olarak adet kanamasının ilk gününde mensturel siklus’un başlangıcı olarak adlandırılır. Sağlıklı bir insanda bu dönem 28 gün sürer. Normal adet kanamasının gerçekleşmesi 4 faktörden oluşur;
adet düzensizliği 1

  • Hipotalamus
  • Yumurtalık
  • Rahim
  • Hipofiz

Bu faktörlerde oluşan herhangi bir olumsuz etken adet düzensizliği nedenlerini ortaya çıkarır.

Özellikle de çocuk sahibi olamayan anne adaylarının hormonları kontrol edilerek tüp bebek tedavisi başlanır.

Adet Gecikmesinin Sebepleri Neler?

Kadınlarda ilk adet başlangıcından menopoz dönemine kadar gerçekleşen sürece doğurganlık süreci denir. Bu dönemde korunmasız aktif cinsel hayatı bulunan her bayan çocuk sahibi olabilir. Tabi, istisnalar durumunda ki bebek sahibi olmak isteyenler Bursa’da tüp bebek merkezine başvurmaktadır. Kontroller gerçekleştirilip uygun görülen annelere tüp bebek tedavisi başlanır.
adet düzensizliği 3

Gecikmenin diğer nedenler dönem içerisinde stresli zaman geçirmesi, ilaç kullanımı, siklus döneminde yumurtlamanın gerçekleşmemesi, mekânsal veya mevsimsel değişimlerden kaynaklanır. Yıl içerisinde 2-3 gecikme normal olarak algılanır. Fakat daha fazla adet gecikmeleri var ise jinokolog desteği almanız gerekir. Kadın doğum hapları da adet düzensizliğine neden olmaktadır.

Adet Düzensizliği Tüp Bebek Tedavisini Etkiler Mi?

Adet kanamaları normalde 9 ile 15 yaş arasında başlar. Menopoz dönemi ise 45 ile 60 yaş arasında gerçekleşmektedir. Bu dönemde sağlıklı bir bayan her ay düzenli döngü içinde adet kanaması gerçekleşir.

Vajina, rahim ağzı ve yumurtalık kontrolleri değerlendirilir. Ultrasonografi ile pelvik-alt bölümde kitle olup olmadığı değerlendirilir. Ve 40 yaş üstü menopoz belirtilerine rastlanmamış ise tüp bebek tedavisine başlanır. Eğer adet düzensizliği yukarıda ki kontroller sonrasında değerlendirmelerde sorun yok ise neden tedavi edilir. Bazı durumlarda küçük operasyonlar gerçekleştirmek zorunda kalınır. Aksi durumda ilaç tedavisi ile yumurtlama düzenli hale getirilir.

Tüp bebek tedavisi yapılarak gebelik takibi göz önünde tutulur.

Kategori TÜP BEBEK
Pazartesi, 09 Temmuz 2018 16:34

Tüp Bebek

IVF veya in vitro fertilizasyon, yumurtaların bir laboratuarda sperm ile döllendiği bir prosedürdür. IVF sonrası oluşturulan embriyolar, normalde birer birer dişi eşinin rahmine implant etmek ve gelişmek üzere aktarılır. IVF tedavisi hastanın kendi yumurtaları ve spermleri veya donör yumurtaları ve / veya verici sperm kullanımı ile gerçekleştirilebilir.

IVF Nasıl Çalışır?

Tüm IVF tedavileri, yumurtalıktaki birkaç folikülün gelişimini uyarmak için hormon tedavisi ile başlar. Daha sonra bu yumurtalar toplanır, bunlar daha sonra birkaç embriyo oluşturmak için döllendirilir. Bir inkübatörde iki ila beş gün sonra, bu embriyoların biri veya bazen ikisi implantasyonun meydana geldiği vajinadan uterusa aktarılır ve gebelik başlar.
tüp bebek 1

Tüp Bebek Ve Hamilelik

Embriyo transferini takiben, tedavinizin başarılı olup olmadığını öğrenmek için 12 ila 14 gün arasında beklemeniz gerekecektir. Çoğu kadın ve çift için bu iki hafta beklemek, tedavinin işe yarayıp yaramadığına dair endişeyle dolu son derece zor bir zaman olabilir. Genellikle çoğu tüp bebek kliniği, klinikte tedavi boyunca danışmanlık ve destek sağlar ve hastalara benzer bir durumda başkalarıyla tanışmaları için aylık destek grubu çalıştırır. Hamilelik testiniz pozitif ise, erken gebelik taraması yapmak için klinikle iletişime geçmelisiniz. Maalesef tedaviniz başarısız olursa, döngünüzü ve almak istediğiniz diğer adımları tartışmanız için bir inceleme danışmanlığı düzenlenecektir. Bu süre boyunca ihtiyacınız olduğunda danışmanlık ve destek sağlanacaktır.
tüp bebek 1

Tüp Bebek İle İlgili Tedaviler Ve Paketler

IVF Lite, standart IVF'ye göre daha basit bir tedavi programı, daha düşük bir ilaç dozu ve birden fazla hamilelikten daha az risk ve aşırı uyarım anlamına gelir. Çalışmalar, hafif bir yaklaşımla tedavi sürelerinin daha kısa, ilaç dozlarının daha düşük ve daha az hastanın tedaviyi bıraktığını göstermiştir. Ve psikolojik olarak - stres seviyeleri de test edildiğinden - hastalar tedavi programı ile daha mutlu görünüyorlar. Ayrıca zaman aralıklı görüntüleme ile embriyo değerlendirmesi ile embriyo gelişiminin her 10 dakikada bir çekilmiş bir fotoğraf ile ilerlemesini gösteren yeni bir teknik yardımı ile yardımcı olunabilir.

Kategori TÜP BEBEK
Çarşamba, 04 Temmuz 2018 17:20

Tekrarlayan Düşük Nedenleri

Gebelik kayıplarının çoğu kromozomal veya genetik anormalliklerden kaynaklanır ve rastlantısal olaylardır. Anormallik yumurtadan, spermden veya erken embriyodan gelebilir. Klinik olarak tanınan tüm gebeliklerin yaklaşık% 12-15'i düşükle sonuçlanır; Bununla birlikte, tüm kavramların en az% 30-60'ının gebeliğin ilk 12 haftası içerisinde biteceği tahmin edilmektedir. Zamanın% 50'sine kadar, kadın hiç hamile olduğunu fark etmez. Düşük yapma riski, önceki gebelik kayıplarının sayısı ile artar, ancak tipik olarak% 50'den azdır. Anne yaşının ilerlemesi, kromozomal (genetik) anormalliklere yol açan zayıf yumurta kalitesine bağlı olduğu düşünülen düşük doğum riski ile ilişkilidir. Bazen anne veya babanın kendileri genlerinde hafif bir düzensizliğe sahip olabilirler, fakat yavrular daha şiddetli bir şekilde etkilenebilir ve bu da düşükle sonuçlanabilir. Bazen, rahim içinde (rahim) düşüklüğe yol açan bir anormallik olabilir. Düşük doğum, gebeliğe ya da inflamasyona zayıf kan verilmesine bağlı olabilir. Bazı kadınlar düzensiz şekilli bir rahim ile doğabilir ve bazı kadınlar zamanla uterusları ile anormallikler geliştirebilirler.
düşük nedenleri 3

Kronik Rahatsızlıklar Düşük Riskini Artırabilir

Bir kadının bağışıklık sistemi aynı zamanda tekrarlayan gebelik kaybında da rol oynayabilir. Hormon anormallikleri tiroid hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere gebelik kaybını da etkileyebilir. Bir annenin kan pıhtılaşmasında anormallikler de gebelik kaybını etkileyebilir. Genel olarak, çevresel faktörler, stres ve mesleki faktörler gebelik kaybıyla ilişkili görünmemektedir. Tekrarlayan gebelik kaybı testi uygulaması bulunmaktadır. Hekiminiz ayrıntılı bir tıbbi, cerrahi, aile ve genetik bir tarih alacak ve bir fizik muayene yapacaktır. Yapılabilecek testler, her iki eşin karyotip analizini içerir. Karyotip, bir kişinin kromozomal veya genetik yapısıdır. Amaç, ebeveynlere, çocuğa geçebilecek anormallikleri bulmak ve sonuç olarak düşükle sonuçlanmaktır.
düşük nedenleri 2

Gebelik Kaybı Nedir?

Tekrarlayan gebelik kaybı, üç veya daha fazla ardışık gebelik kaybı oluşması olarak tanımlanır; Bununla birlikte, Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (ASRM) son zamanlarda tekrarlayan gebelik kayıplarını iki veya daha fazla gebelik kaybı olarak yeniden tanımlamıştır. Gebelik kaybı, 20 haftadan önce sona eren ve klinik olarak tanınan gebelik olarak tanımlanır. Klinik olarak tanınan bir hamilelik, gebeliğin bir ultrasonda görüntülendiğini veya gebelik kaybından sonra gebelik dokusunun tanımlandığını ifade eder.

Pazar, 01 Temmuz 2018 13:46

Tüp Bebek Oluşumu

Blastosist Aşamasında IVF Embriyo Kültürü

Bir blastosist, laboratuarda beş ila altı gün boyunca yetiştirilen tüp bebek tedavisi sırasında oluşan bir embriyodur. Blastosist Oluşumu: Döllenme gerçekleştikten sonra, embriyolar özel bir büyüme akışkanına (medya) aktarılır. IVF laboratuarında embriyoların gelişmesine izin verme sürecine kültürleme denir. Embriyoların blastosist aşamasına ulaşmasını sağlamak için, embriyoları ve ortamı içeren kültür tabakları, atmosfer, nem ve sıcaklığın dikkatle izlendiği ve kontrol edildiği bir inkübatörde muhafaza edilir. Bu süre boyunca kuluçka makinesinde, embriyoların normal olarak gelişeceği umulmaktadır.
tüp bebek

Embryo Nasıl Oluşur?

Normal embriyo gelişimi mitoz adı verilen hücre bölünmesi sürecini gerektirir. Tek döllenmiş yumurta iki hücreye bölündükten sonra dörde bölünür. Bazı embriyolar hiç bölünmeyecek. Bazı embriyolar çok yavaş bir hızda bölünebilir ve bu da hamilelik için zayıf bir potansiyel olduğunu gösterir. Bazı embriyolar anormal olarak bölünebilir ve gelişimleri sırasında parçalanmaya başlar. Bu embriyolar da hamilelik üretmek için zayıf bir potansiyele sahiptir. Normal olarak, yumurta alımından sonraki üçüncü gün, sağlıklı yumurtalar sekiz hücre embriyosuna bölünmüş olacaktır.
tüp bebek

Embriyoların Gelişim Aşamaları

Bazen, embriyolar eşit olarak üç, beş veya yedi hücreli embriyolara yol açarak bölünmez. Hücre sayısına bakmanın yanı sıra, embriyologlar da mikroskop altında görünümünü bakarak embriyo derecesini verecektir. Koyu renkli veya geniş parçalanma gösteren embriyolar da hamilelik için daha düşük bir potansiyele sahip olacaktır. Bir “mükemmel” embriyo 1 puan alırdı. Zayıf bir embriyo 3 veya 4 skoru olabilir. Uzmanlar tüp bebek tedavisi esnasında 8 hücre ve 1 puan olan embriyolar görmek istiyorlar. Bir hasta çok iyi embriyolara sahip olabilir veya Yok. Ne yazık ki, bu puanlama sistemi hangi embriyoların hamilelik üretebileceğini öngörmek için mükemmel değildir. Bu nedenle, bazı IVF programları, hamilelik şansını artırmak için bu aşamada rahim içine daha fazla embriyo yerleştirebilir. Ne yazık ki, bu çoğul gebelik olma riski artar. Sadece küçük bir embriyo yüzdesi blastosist aşamasına ulaşacaktır. Bu yöntem uzmanın hamilelik oluşturma olasılığı en yüksek olan embriyoları seçmesine izin verir.

Kategori TÜP BEBEK
Cumartesi, 23 Haziran 2018 08:04

Tüp Bebek Tedavisinde Erkeğin Değerlendirilmesi

Bebek sahibi olamayan çiftlerin ilk olarak, neden bebek sahibi olamadıkları araştırılmalıdır. Bunun sonrasında doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çifte tüp bebek tedavisi başlanır. Tabi, bunun öncesinde kadın ve erkek için yapılması gereken bazı tetkikler gereklidir. Bunların başında kadının muayene olması ve erkeğin muayene olması gerekir.

Erkeklerde kısırlığa neden olan birden fazla etmen vardır. Fakat erkeklerde bulunan kısırlık nedenlerine çok az sayıda tanım konulabiliyor. Özellikle de sperm sayısının düşük olması ve spermlerin şekil bozukluğu diyebiliriz.

Erkeğin değerlendirilmesi için şu yol izlenir; ultranografi, üreme sistemi muayeneleri, sperm tetkiki, erkekte hormon tetkikleri, gerekli testler sonucunda.

Erkekte İlk Muayene: Sperm Tahlili

Erkekte tüp bebek tedavisi için ilk yapılması gereken muayene sperm tahlilleri oluyor. Muayene bulguları ile birlikte yapılan tahlil sonrası değerlendirme yapılır. Burada değerlendirilecek özellikler aşağıdaki gibidir.
tüp bebek erkek değerlendirilmesi 1

  • Ultranografi sonuçları

Bu sonuçlar ile testislerin iç yapısını, testislerin çevresinde su toplanması, varikolin varlığı, tümör gibi hastalıkların kontrolleri sağlanmaktadır.

Hem de Doppler yapılması sonucunda damarların içerisinde gerçekleşen kan akışı ölçümü yapılır.

Vorikolin araştırmasında ise testislerin beslenme şekli değerlendirilir.

Ultranografi sırasında özel olarak geliştirilmiş bir parçanın takılması ile de prostatın olup olmadığı ve meni kanallarında bir tıkanıklık olup olmadığı konusunda da araştırma yapılır.
tüp bebek erkek değerlendirilmesi 2

  • FSH ,LH tahlili, Prolaktin, Testesteron tahlili ve Östrojen tahlili

En sık gerçekleştirilen hormon tahlilleri arasında yer alır. Testislerin ne derece çalıştığı ve sperm üretimi hakkında bilgi verir. TESE yapılacak hastalar için testislerin içerisinde hücre olup olmadığı hakkında bilgi verir.

  • Testis Biyopsisi

Bu test lokal uyuşturma sonrasında gerçekleştirilir. 15 ile 30 dakika arasında süren küçük bir operasyondur. Tekniğe uygun şekilde gerçekleştirilmesi sonucunda komplikasyona rastlanmaz. Bursa’da tüp bebek merkezi bu operasyonu başarılı şekilde yerine getirir.

Hasta işlem sonrası ayağa kalkar ve yürüyerek eve gidebilir. Fakat dikkat edilmez ise kanama, ve iltihaplanma gerçekleşebilir.

Testis biyopsisi testisin iç yapısını ve sperm üretimi kontrolünü sağlar. Özellikle de azoospermi sonucu 5 milyonun altında sperm sayısı olan erkeklerde genetik testler yapılır. Ve uygun bir tedaviye başlanır.

Kategori TÜP BEBEK