Etikete göre gösterilenler gebelik testi

Perşembe, 12 Temmuz 2018 19:31

Gebelik Takibi

Tanım ve Genel Bakış:

Hamilelik takibi, gebe kadının durumunu ve büyüyen bir fetusu kontrol etmek için doğum uzmanı jinekolog veya doğum öncesi bakım uzmanı ile randevudur. Bu, bir hastanın hamileliği teyit edildiğinde ve aylık olarak gerçekleşir. Prosedür, gebe hastanın fiziksel muayenesini ve fetusun büyümesinin izlenmesini içerir. Bu ziyaretler, hastanın ve her bebeğin gebelik boyunca risk ve komplikasyonlardan korunmasının sağlanmasında önemli bir rol oynar.
gebelik takibi 2

Hamilelik Takibinden Kimler Faydalanmalı ve Beklenen Sonuçlar Nedir?

Tüm gebeler için hamilelik takibi şiddetle tavsiye edilir. Bu genellikle hamileliğin çoğunluğunun tespit edildiği gebeliğin 6. ve 8. haftalarında yapılır. İlk muayene bittiğinde, bu kontroller başlamalı ve hamileliğin sonuna kadar devam etmelidir. Tipik olarak, kontroller hamileliğin 28. haftasına kadar her dört haftada bir planlanır. 28. haftanın sonunda hamile kadın, 36. haftaya kadar iki haftada bir doktora gitmeye başlamalı ve daha sonra hamileliğin bitimine kadar haftada bir kez.

Bununla birlikte, hamilelikleri sırasında daha fazla komplikasyon gelişme riski olan bazı kadınlar vardır ve doktora daha sık başvurmaları gerekmektedir. Bunlara şunlar dahildir:

Aşırı kilolu veya zayıf

Çok genç

35 yaş üstü

Karmaşık veya yüksek riskli gebelik öyküsü vardır

Yüksek tansiyon, diyabet, otoimmün bozukluklar, HIV ve kanser gibi tıbbi rahatsızlıklara sahiptir.

İkizler, üçüzler veya nadir durumlarda daha fazla bebekle hamile kalabilecek olanlar
gebelik takibi 1

Bu prosedürün amacı, hem anne hem de fetüsün sağlıklı olduğundan emin olmaktır. Her ziyaret, hastanın kilosunu, kilo ve kan basıncı seviyesi gibi hayati bilgiler ve tahmini bedeni, konumu ve kalp atışı temelinde fetüsün genel sağlığı ve sürekli gelişimi de dahil olmak üzere onaylamalıdır. Bu muayeneler sırasında hamileliği etkileyebilecek herhangi bir endişeyi tanımlamak amacıyla bazı muayeneler de yapılabilir. Her hamilelik takip ziyareti genellikle on beş dakika sürer. Genellikle anne ve fetusun sağlığının izlendiği bir süreci izler. Kontrolün ilk kısmı, hamile kadının ağırlığını ve kan basıncını almayı içerir ve daha sonra ilk hamilelik ziyareti sırasında alınan veriler ile karşılaştırılır.

Amniyosentez

Biyofiziksel profil

Glikoz meydan okuması

Glikoz tolerans testi